HUN-REN-BME Kutatócsoport





Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium

Pályázati azonosító:
2022-2.1.1-NL-2022-00012
Támogató:
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH)
Futamidő:
2022. december 1. - 2026. október 30.
Témavezető (BME):
Dr. Szebényi Gábor

Résztvevő kutatók (BME):
Dr. Szebényi Gábor
Dr. Morlin Bálint
Papp Bertalan
Sántha Péter
Szederkényi Bence
Marton Gergő Zsolt
Csvila Péter
Dr. Kovács Norbert Krisztián
Konzorciumi partnerek (BME):
TECHTRA Technológia Transzfer Intézet Közhasznú Nonprofit Zrt.
Autóipari Próbapálya Zala Korlátolt Felelősségű Társaság
CollMot Robotikai kutató-fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság
Femtonics Kutató és Fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság
HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Magyar Honvédség Haderőmodernizációs és Transzformációs Parancsnokság
MouldTech Systems Korlátolt Felelősségű Társaság
Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Pécsi Tudományegyetem
Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet
Széchenyi István Egyetem
Szegedi Tudományegyetem

Pályázat összefoglalója

A Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium többcélú ipari innovációs kapacitások és kompetenciák felépítését és fejlesztését végzi. Fő célja olyan „innovációs tér” fizikai és tartalmi megvalósítása, ami az ipar és ennek meghatározó elemeként a kapcsolódó többcélú ipar digitalizációjában, kutatásában és fejlesztésében nemzeti és regionális szinten is kulcsszerepet játszik. A hazai többcélú innovációs fejlesztések célja a kettős felhasználású (katonai és civil) termékeket előállító, a hazai kutatásokra és tudásbázisra alapozó többcélú innovációs rendszer (ökoszisztéma) kiépítése, ami meghatározó műszaki kompetencia és tudás, háttér igénye miatt jelentős mértékben támaszkodik a hazai egyetemek és kutatóintézetek meglévő és tovább fejleszthető kompetenciáira, kapacitásaira, innovatív ipari partnereket is bevonva. A Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium a többcélú fejlesztés szellemi, innovációs és koordinatív feladatait ellátó infrastrukturális és szakmai bázisának kifejlesztéséhez illeszkedő program, eszköz.

Pályázat eredményei

1. munkaszakasz
2022. december 1. - 2023. november 30.
A projekt indulásakor bemutató diákat készítettünk, ahol áttekintettük a drónok gyártása szempontjából releváns gyártástechnológiákat. Áttekintettük továbbá a kompozit szerkezetek végeselemes modellezéséhet szükséges anyagparamétereket és méretezési stratégiákat. Az információgyűjtés alapján kísérlettervez állítottunk össze, összegyűjtöttük a releváns szabványokat, vizsgálati leírásokat készítettünk. A kompozit gyártáshoz hasonlóan a 3D nyomtatási technológiák képességtesztjeinek tervezését is egy technológiai áttekintés készítésével kezdtük. Összegyűjtöttük a drónok alkatrészeihez alkalmazható anyagokat és gyártástechnológiákat, annak figyelembevételével, hogy minél szélesebb palettával tudjunk rendelkezni a projekt végére. A hőre lágyuló és hőre keményedő tiszta polimer nyomtatási technológiák, valamint a kompozitnyomtatási technológiák esetén is összegyűjtöttük a nyomtatáshoz szükséges paramétersávokat, valamint a későbbi tervezéshez és az anyagmodellek összeállításához szükséges, meghatározandó paramétereket. Kísérlettervet készítettünk, felmértük a rendelkezésre álló mérőeszközöket és kompetenciákat. Az anyagmodellek meghatározásához először áttekintettük a polimerek és kompozitjaik anyagi viselkedés típusait. Áttekintettük, hogy egyes feldolgozható mátrixanyagok esetén milyen kritikus szálhosszakkal kell rendelkezni egy-egy erősítőanyagnak a megfelelő kompozit viselkedés eléréséhez. Az anyagmodellek felállításához áttekintettük, hogy a nyomtatási technológiák esetén milyen orientációkkal várható különböző anyagi viselkedés. A paraméter meghatározásokhoz próbatesteket készítettünk mechanikai célra szakító, hajlító, ütvehajlító vizsgálatokhoz és keménység méréshez. A fárasztó tulajdonságokat szakító fárasztó vizsgálatokkal kívánjuk megvalósítani. A kijelölt anyagok statikus és dinamikus mechanikai tulajdonságait meghatároztuk az anyagmodellekehez. A fárasztó vizsgálatokat megkezdtük.
Markforged nyomtatóval ONYX CF GF és Kevlar anyagból nyomtatott kompozit próbatestek tönkremenetele szakítóvizsgálat során

2. munkaszakasz
2023. december 1. - 2024. november 30.

3. munkaszakasz
2024. december 1. - 2025. november 30.

4. munkaszakasz
2025. december 1. - 2026. november 30.

5. munkaszakasz
0000. 00 00. - 0000. 00 00.



Pályázat támogatásával megjelent közlemények


  1. Nemes-Károly I., Szebényi G.: Reliable methods for classification, characterization, and design of cellular structures for patient-specific implants. Materials, 16, 4146/1-4146/ (2023) 10.3390/ma16114146 IF=3.4 Q2
  2. Csvila P., Czigány T.: Szén-alapú vezetőképes szerkezeti kompozitok gyártása és tulajdonságainak elemzése. Gép, 74, 39-44 (2023)

© 2014 BME Polimertechnika Tanszék - Készítette: Dr. Romhány Gábor