Diplomaterv készítés
A diplomatervezés célja, hogy a hallgató bizonyítsa, hogy megfelel az MSc szakon végzettekkel szemben támasztott követelményeknek, képes alkalmazni a képzés során megszerzett ismereteket és képes magasabb szintű önálló mérnöki tevékenység végzésére.
A diplomaterv készítés két szemeszterben a Diplomamunka-készítés A (BMEGEPTNKDA) és a Diplomamunka-készítés B (BMEGEPTNKDB) tárgy keretében történik. A diplomatervezéshez a Neptunban fel kell venni ezt a két tárgyat, majd témát kell keresni a diplomamunkához. Ez kétféleképpen történhet:
- A hallgató hoz egy ipari témát, amelyhez keres egy, a témához kapcsolódó területtel foglalkozó tanszéki kollégát. A témajavaslat csak abban az esetben lehet a diplomamunka témája, ha a tanszéken felkeresett oktató azt elfogadja.
- A hallgató a tanszék oktatói, kutatói által felajánlott témák közül választ, felkeresi az adott témánál megadott témavezetőt, akivel egyeztet a témáról.
Mindkét esetben az oktató feladata a névre szóló diplomatervezés kiírásának az elkészítése, amelyet a hallgatónak véleményezésre megküld. A hallgatóval történt egyeztetést követően a diplomatervezés első szemeszterében a Diplomatervezés A kiírást a témavezető és a tanszékvezető aláírja, illetve a diplomatervezés második szemeszterében a Diplomatervezés B kiírást a témavezető, a tanszékvezető, a dékán aláírja, majd ezt követően mindkét szemeszterben a hallgató aláírásával igazolja, hogy a Diplomatervezés A, illetve a Diplomatervezés B kiírását átvette, elfogadja.
Amennyiben a hallgató ipari témát hoz, és a gazdasági szervezet a szakdolgozat zárt kezelését kéri, akkor ezt az igényt a hallgatónak a szorgalmi időszak 2 hetéig a "Kérelem szakdolgozat, illetve diplomaterv feladat zárt kezelésére" című űrlap Tanszéken történő leadásával kell jeleznie. Ezt a témavezetővel együtt kell összeállítania, aláírja a kérelmező cég, a témavezető, jóvá kell hagyja a tanszékvezető, és a dékánhelyettes. Ezután kerülhet sor az információvédelmi megállapodás elkészítésére és aláíratására. Titkosított dolgozat helyett a Neptunba egy, a témavezetővel kitöltött tájékoztató dokumentumot kell feltölteni.
A diplomatervezés tipikusan irodalomkutatásból, információgyűjtésből, és önálló mérnöki munkából áll, amelyet a témavezető, esetlegesen további belső vagy külső konzulens(ek) irányítanak, konzultálnak.
A Diplomatervezés A a témavezető által jóváhagyott, a végleges diplomamunka kb. 50% készültségi szintű munka (a kötelező formai követelmények betartásával) elektronikus formátumban történő beküldésével ér véget. A Diplomatervezés 1 című tárgy félévközi jeggyel zárul, amelyet a témavezető határoz meg a beküldött munka minősége és a félév során nyújtott munka figyelembe vételével.
A Diplomatervezés B című tárgy a témavezető által jóváhagyott, a végleges diplomamunka nyomtatott és elektronikus formátumban történő beadásával ér véget.
A Diplomatervezés B című tárgy félévközi jeggyel zárul, amelyet a témavezető, a konzulensek véleményének kikérését követően határoz meg a diplomamunka minősége (tartalmi és formai, milyen mértékben teljesítette a feladatkiírásban foglaltakat) és a félév során nyújtott munka (precizitás, önállóság, ütemes haladás stb.) figyelembevételével.
Amennyiben a hallgató a diplomamunkáját nem adja le vagy nem teljesíti min. 50%-ban a feladatkiírásban foglaltakat, a Diplomatervezés B című tárgy minősítése elégtelen, függetlenül az elvégzett munka mennyiségétől és minőségétől.
A Diplomamunka készítése során a kari és a tanszéki formai követelményeket kell kötelezően követni (formai követelmény | sablon).
Diplomamunka témaajánlataink
1. | Fotopolimer próbatestek tömbi és pontszerű, felületi viselkedésének elemzése ciklikus nyomóterhelés esetén |
| Konzulens: Dr. Bakonyi Péter, Kotrocz Luca |
| Napjainkban a gyors prototípusgyártó technológiák egyre nagyobb teret hódítanak. Azonban ahhoz, hogy a bevált tömeg- vagy műszaki polimerjeinket ki tudjuk váltani az ezen technológiákkal készült termékekre, behatóan kell ismernünk ezek alapanyagainak mechanikai tulajdonságait. A kutatómunka célja, hogy a ciklikus igénybevételekre adott választ elemezni lehessen, és választ kapjunk a méréseket befolyásoló paraméterek hatására. |
2. | Viszkozitásarányok hatása a gumiabroncs őrlet felhasználásával készült termoplasztikus elasztomerekre |
| Konzulens: Görbe Ákos, Dr. Bárány Tamás |
| Az elasztomerek olyan polimerek, amelyekre jellemző, hogy molekulaláncaik között keresztkötések találhatók, ezek miatt pedig nem vihetők ömledék állapotba, ezért az elasztomerek újrahasznosítása túlnyomóan energetikai jellegű. Egy ennél előremutatóbb újrahasznosítási módszer a devulkanizálás, mely során a keresztkötéseket felbontva primer kaucsukot megközelítő anyagot kapunk. Ez felhasználható termoplasztikus dinamikus vulkanizátumok (TDV) gyártására. Ezek olyan blendek, amelyekben térhálós elasztomer szemcsék vannak hőre lágyuló polimer mátrixban eloszlatva úgy, hogy a gumiszemcsék vulkanizációja a keverés során megy végbe a polimer ömledékben. Ezen anyagok a jól eloszlatott gumiszemcsék révén rugalmasak, azonban a termoplasztikus mátrix biztosítja a megömleszthetőséget, így hagyományos technológiákkal feldolgozhatók és könnyen újrahasznosíthatók. A kialakuló morfológia és a mechanikai tulajdonságok szempontjából nagyon fontos a termoplasztikus és a gumifázis viszkozitásainak aránya. A dolgozat célja az arány hatásának vizsgálata a TDV tulajdonságaira.
Végezzen irodalomkutatást a termoplasztikus elasztomerekről, különös tekintettel a termoplasztikus dinamikus vulkanizátumokról. Az irodalomkutatás során térjen ki a fázisok viszkozitásának hatására a mechanikai és morfológiai tulajdonságokra.
Dolgozza ki a gumifázis lágyításának módjait különböző mennyiségű és típusú olajok felhasználásával. Gyártson termoplasztikus elasztomereket olajjal lágyított gumifázis felhasználásával.
A gyártott anyagokat minősítse mechanikai és morfológiai vizsgálatokkal.
|
3. | Morfológiai vizsgálati módszer kidolgozása termoplasztikus mátrixban eloszlatott gumiszemcsék méretének meghatározására |
| Konzulens: Görbe Ákos, Dr. Bárány Tamás |
| Az elasztomerek olyan polimerek, amelyekre jellemző, hogy molekulaláncaik között keresztkötések találhatók, ezek miatt pedig nem vihetők ömledék állapotba, ezért az elasztomerek újrahasznosítása túlnyomóan energetikai jellegű. Egy ennél előremutatóbb újrahasznosítási módszer a devulkanizálás, mely során a keresztkötéseket felbontva primer kaucsukot megközelítő anyagot kapunk. Ez felhasználható termoplasztikus dinamikus vulkanizátumok (TDV) gyártására. Ezek olyan blendek, amelyekben térhálós elasztomer szemcsék vannak hőre lágyuló polimer mátrixban eloszlatva úgy, hogy a gumiszemcsék vulkanizációja a keverés során megy végbe a polimer ömledékben. Ezen anyagok a jól eloszlatott gumiszemcsék révén rugalmasak, azonban a termoplasztikus mátrix biztosítja a megömleszthetőséget, így hagyományos technológiákkal feldolgozhatók és könnyen újrahasznosíthatók. A TDV-k egyik legfontosabb tulajdonsága a benne lévő gumiszemcsék eloszlatottsága, azonban ennek reprodukálható mérése egyelőre nincs megoldva. A dolgozat célja ennek a feladatnak a megoldása, azaz egy mérési eljárás fejlesztése, mellyel a gumiszemcsék eloszlatottsága reprodukálható módon jellemezhető.
Végezzen irodalomkutatást a termoplasztikus elasztomerekről, különös tekintettel a termoplasztikus dinamikus vulkanizátumokról. Az irodalomkutatás során térjen ki a morfológiai vizsgálatokra, amelyekkel a gumiszemcsék méretét meg lehet határozni.
Dolgozzon ki morfológiai vizsgálati módszert, amivel reprodukálhatóan lehet jellemezni a gumiszemcsék eloszlatottságát a termoplasztikus mátrixban.
A mérési módszert tesztelje többféle termoplasztikus elasztomeren.
|
4. | Melegpréselési technológia fejlesztése mikrostrukturált polimer szerkezetek kialakításához |
| Konzulens: Dr. Kovács Norbert Krisztián, Dr. Fürjes Péter |
| Az olcsó polimer alapú mikrofluidikai rendszerek alkalmazása kritikus fontosságú a modern Point-of-Care diagnosztikai eszközök, mikroreaktorok elterjedésében. Ezen eszközök tervezése, megvalósítása a kísérleti, laboratóriumi szakaszból átlépett az ipari fejlesztés területére. Megjelent az igény az olcsó, eldobható, nagy volumenben előállítható polimer mikrofluidikai rendszerek gyártására. Ennek kézenfekvő megoldása a fröccsöntési, melegpréselési technológiák fejlesztése a megfelelő felbontás elérése érdekében.
A jelölt feladata, hogy elemezze a termoplasztikus polimerek megmunkálási technológiáinak alkalmazhatóságát mikrométeres felbontású felületi morfológia kialakításához – különös tekintettel a melegpréselési eljárásra. Vizsgálja meg, hogy az alakadási technológiákban hogyan alkalmazhatók a mikrométeres felbontású mikromechanikai eljárásokkal előállítható szilícium szerszámok. Optimalizálja a megmunkálás során alkalmazott paraméterjellemzőket (pl. hőmérsékleti profil, nyomásprofil) a megfelelő laterális és vertikális felbontás elérése érdekében. Elemezze a kialakított szerkezetek morfológiáját pásztázó elektronmikroszkópiás és profilometriás módszerekkel.
|
5. | Extrúzió alapú 3D nyomtatással készült szerkezetek tribológiai viselkedésének elemzése |
| Konzulens: Dr. Kovács Norbert Krisztián |
| Polimer alkatrészek fejlesztése során, specifikus felhasználások esetén hangsúlyos szerepet kaphat a kellőképpen kis kopási és súrlódási tulajdonságok biztosítása, valamint a keletkező kopadék-szemcsék minimalizálása. A szakdolgozat során POD berendezésen, azonos beállítások mellett különböző gyártástechnológiai paraméterek (pl. porozitás) hatásait vizsgáljuk a mért súrlódási együtthatókra. A szakdolgozat célja irodalmi kutatásra alapozva meghatározni az eltérő struktúrákból adódó különbségeket. Jelen kutatási téma keretein belül a hallgató egy olyan kutatásba tud becsatlakozni, amely során polimerek tribológiai tulajdonságait vizsgálhatja valamint a tribológiai tulajdonságok közötti összefüggésekre mutathat rá, protézis anyagok fejlesztése céljából. |
6. | Standard és nagy sebességű nyomtatás hatása az extrúzió alapú 3D nyomtatással készült termékjellemzőkre |
| Konzulens: Dr. Kovács Norbert Krisztián, Sztojanov Krisztián |
| A hallgató feladata, a magyaroroszágon nagy népszerűségnek örvendő extrúzió alapú 3D nyomtatás technológiájával kapcsolatos mélyebb ismeretek megszerzése. Továbbá egy már működő berendezés átalakítás oly módon, hogy a meglévő keretrendszerhez igazodva a nyomtatási sebességet a jelnlegi 60 mm/s- ről 250 mm/s-re lehessen növelni. A feladathoz alapszintű elektronikai-mechatronikai ismeret előny, ugyan is több különböző vezérlés (firmware) tesztelését kell elvégezni. Háttér támogatást a gép gyártója (Craftunique Kft.) biztosít a teljes munka során. |
7. | Folytonos szénszállal erősített termoplasztikus polimer mátrixú nyomtatószál fejlesztése és tesztelése |
| Konzulens: Dr. Kovács Norbert Krisztián |
| Hőre lágyuló szálerősített kompozitok feldolgozásának első lépése jellemzően a kompaundálás. A rövid szálak homogén eloszlatása a mátrixanyagban kulcsfontosságú a termékminőség szempontjából, azonban a feldolgozás során fellépő nyíróerők hatására a rövid szálak töredeznek, és a végtermékben mérhető szálhossz már sok esetben a kritikus hossz alá kerül. Ez a probléma fröccsöntés és 3D nyomtatás (FFF technológia) esetén is ismert. A fröccsöntés során kialakuló szálhossz növelésével már számos kutatás foglalkozott, 3D nyomtatás esetén azonban még nincs kiforrott technológia a hosszú szálas filament gyártására. A kutatás célja hosszúszálas és folytonos erősítőszálas filament gyártástechnológiájának fejlesztése és a filament tesztelése a korábbi kutatási eredményekre támaszkodva. |
8. | Képfeldolgozás elvén működő szálátmérő egység fejlesztése FDM típusú 3D nyomtatóhoz szükséges filament gyártó berendezéshez |
| Konzulens: Dr. Romhány Gábor |
| A feladat egy, a tanszéken fejlesztett, az FDM-féle 3D nyomtatáshoz való filament gyártósorhoz optikai elven működő szálátmérő egység fejlesztése. Az egység alapeleme digitális mérőmikroszkóp (rendelkezésre áll). A feladat 3 részből áll:
1. rész: egy készüléket kell tervezni, ami egyrészt a mérőmikroszkópot rögzíti a gyártósorhoz, illetve egyúttal a filamentet is megfelelően megvezeti a mérőmikroszkóp objektíve előtt.
2. rész: ki kell a tervezett készüléket nyomtatni FDM-féle 3D nyomtatással.
3. rész: képkiértékelő szoftvert kell írni, ami a mérőmikroszkóp által készített képkockákat kiértékeli és megadja a filament aktuális átmérőjét. |
9. | Rövid szálak eloszlásának vizsgálata újrahasznosított szénszállal erősített 3D nyomtatott termoplasztikus polimer kompozitokban |
| Konzulens: Sántha Péter, Dr. Tamás-Bényei Péter |
| A jelenleg rendelkezésre álló újrahasznosítási technológiák [1] már lehetővé teszik az erősítőanyagok bizonyos szintű visszanyerését a kompozit hulladékokból. A reciklált szálak újrafelhasználásával megvalósítható a körforgásos anyaghasználat a kompozit iparban, aminek köszönhetően az ökológiai lábnyom mérete mellett az alapanyagárak csökkenthetők és így új alkalmazási területek is elérhetővé válnak. Az újrahasznosított rövid szénszálak felhasználhatók additív gyártástechnológiákban [2], a szálerősítésnek köszönhetően növelhető a késztermékek minősége. A késztermékek minősítésénél alapvetően szükséges a gyártás során létrejövő mezo és makro szerkezet mélyebb elemzése. A vizsgálatok során feltérképezhetők az erősítőszálak orientáció eloszlása (FOD), szálhossz eloszlás (FLD), a termékben létrejött üregek mérete és eloszlása, ezek mind nagymértékben befolyásolják a termék szilárdsági jellemzőit.
Feladat részletezése:
1. Végezzen átfogó irodalomkutatást az additív gyártástechnológiák (AM) körében, kiemelve az ömledékrétegzés technológiáját (FFF), azon belül is a szálerősített rendszereket. Fektessen hangsúlyt az FFF technológiák jelentőségére és korlátaira. Tekintse át a szénszál újrahasznosítási technológiák jelenlegi állását.
2. Gyűjtse össze a nyomtatott struktúrák vizsgálati módszereit. Ismertesse a szálorientáció eloszlás (FOD), a szálhossz eloszlás (FLD) és az üregtartalom meghatározásának lehetőségeit.
3. Az irodalomkutatás alapján készítsen kísérlettervet újrahasznosított szénszállal erősített termoplasztikus kompozitok vizsgálatára. Végezze el a nyomtatott termékek gyártását és a minták előkészítését. Végezzen minősítő vizsgálatokat a feldolgozott alapanyagon és a készterméken.
4. Végezze el a termékek minőségének vizsgálatát, fektessen nagy hangsúlyt a kialakult szálorientáció vizsgálatára. Vizsgálja a mechanikai tulajdonságok nyomtatási irány függését.
[1] Zhang J., Chevali V.S., Wang H., Wang Ch-H.: Current status of carbon fibre and carbon fibre composites recycling. Composites Part B: Engineering, 193 (2020) https://doi.org/10.1016/j.compositesb.2020.108053
[2] Adeniran O., Cong W., Aremu A.: Material design factors in the additive manufacturing of Carbon Fiber Reinforced Plastic Composites: A state-of-the-art review. Advances in Industrial and Manufacturing Engineering, 5, 100100, ISSN 2666-9129 (2022) https://doi.org/10.1016/j.aime.2022.100100
|
10. | Adaptív hálófinomító algoritmus fejlesztése fröccsöntési szimulációhoz |
| Konzulens: Dr. Szabó Ferenc |
| A feladat célja olyan algoritmus fejlesztése, amely a korábban futtatott szimulációk eredményeire támaszkodva végez módosításokat a végeselemes hálón a szimulációk pontosságának fokozására. |
11. | Hibrid kompozit energialenyelő struktúrák vizsgálata |
| Konzulens: Szederkényi Bence, Kovács Norbert Krisztián, Czigány Tibor |
| A
Végezzen irodalomkutatást a következő területeken:
1. Energiaelnyelési képesség maximalizálása, kiemelten foglalkozva a cellás rendszerekkel, illetve a hibrid rendszerek (cellás 3D nyomtatott kompozit, héjszerű hagyományos kompozit és hab fázisok) komponenseinek kompatibilitásával.
2. Az energiaelnyelő struktúrák fő jellegzetességei és mérőszámai, kiemelten foglalkozva a zárt cellás habok energiaelnyelő képességével.
3. A 3D nyomtatott cellás rendszerű kompozitok és habosított rendszerek előállításának letőségei.
4. Az energialenyelési szempontból kedvező, kompozitokban megjelenő tönkremeneteli mechanizmusok, és jellemző mikromechanikai jelenségek.
5. Hibrid kompozit energialenyelő struktúrák tervezési irányelvei.
B
1. Tervezzen és gyártson hibrid kompozit erősítőstruktúrákat, amelyben a cellás belső szerkezetet hagyományos kompozit héjjal és/vagy habos fázissal kombinálja.
2. Végezzen méréseket a hibrid rendszer energiaelnyelő képességére (SEA) vonatkozóan és minősítse azokat az irodalomban megtalálható értékek, illetve a különválasztott fázisok teljesítménye alapján. Méréseit egészítse ki morfológiai vizsgálatokkal is.
3. Vonjon le következtetést a mikrostruktúra viselkedésére vonatkozóan. Adjon javaslatot a struktúra energiaelnyelő képességének javítására.
|
12. | Tengeri környezet műanyag alkatrészek mechanikai tulajdonságaira gyakorolt hosszú távú hatásának elemzése |
| Konzulens: Virág Ábris Dávid |
| A tengeri környezetben működő műanyag alkatrészek, például az úszó energiafarmok lebegését biztosító úszóművek (pontonok) kiemelt kockázatú elemek, mivel a levegőnek, napsugárzásnak és víznek való állandó kitettség a műanyagok degradációját okozza. Jelen diploma célja egy olyan módszertan fejlesztése, amely alkalmas a tengeri közeg műanyag alkatrészekre gyakorolt hosszú távú hatásainak laborkörülmények közötti szimulálására.
1. Irodalomkutatás: Végezzen irodalomkutatást a jelenleg alkalmazott élettartamot becslő modellekre, illetve a tengeri környezet hosszú távú hatásának gyorsított vizsgálati lehetőségeire vonatkozóan.
2. Készítsen kísérlettervet, amely elősegíti a termékek mechanikai tulajdonságváltozásának elemzését a környezeti hatások függvényében.
3. Végezzen előkísérleteket az UV sugárzás tulajdonságmódosító hatásaira vonatkozóan. |
13. | Speciális fröccsöntési technológia fejlesztése numerikus számítások segítségével |
| Konzulens: Dr. Zink Béla, Hajagos Szabolcs |
| A hidrogéncellák kiváló alternatívát nyújtanak az energiatermelésben a hagyományos fosszilis energiát felhasználó energiatermelőkkel szemben, mind a hétköznapi, mind az ipari életben. A hidrogéncellák egyik fő egysége a bipoláris lemez. Hagyományosan ezek grafitból vagy valamilyen fémötvözetből készülnek, azonban ma már elterjedőben van az erősen töltött polimer kompozit alapanyagú bipoláris lemez is. Ezek előnye a korrózióállóság, könnyű és energiahatékony feldolgozás és a kis sűrűség. Azonban ezeknek a gyártástechnológiája és alkatrésztervezési irányelvei fejlesztésre szorulnak a nagy töltőanyagtartalom miatt. A diplomamunka célja az erősen töltött polimer kompozit bipoláris lemez gyártástechnológiájának és kialakításának fejlesztése numerikus számítások segítségével.
Diplomaterv A
- Végezzen irodalomkutatást a speciális fröccsöntési technológiák témakörében, és ezeknek a technológiáknak a numerikus modellezésének lehetőségeiről, feltételeiről és korlátjairól.
- Mutassa be egy kiválasztott technológia esetében a szerszám és termék geometriai követelményeit és a technológia numerikus modellezési lehetőségeit. Részletesen térjen ki a peremfeltételek és az anyagparaméterek meghatározására, illetve a számítási eredmények pontosságára.
- Végezzen előkísérleteket, amelyekkel meghatározhatók a legfontosabb peremfeltételek, modellezési és anyagparaméterek.
Diplomaterv B
- Készítsen numerikus modelleket és végezze el a számításokat a kiválasztott speciális fröccsöntési technológiára.
- Hasonlítsa össze a valós fröccsöntési kísérletek és a számított eredményeket, határozza meg a fontosabb eltéréseket, ezeknek a lehetséges okait és módosítsa a modelleket.
- A módosított modellekkel számolt eredményeket értékelje ki és tegyen javaslatokat az esetleges modellfejlesztésekre, alkatrészmódosításokra és a technológiai paraméterek meghatározására.
|
Futó diplomamunka témáink
14. | Különböző típusú lánchossznövelők összehasonlítása a PLA többszöri újrahasznosítása során |
| Hallgató: Csillag Jessica Boglárka |
| Konzulens: Dr. Gere Dániel |
| Diplomaterv A:
Végezzen irodalomkutatást a PLA újrahasznosításának lehetőségeiről.
Az irodalomkutatás alapján mutassa be a PLA többszöri feldolgozása során fellépő anyagszerkezeti változásokat.
Térképezze fel, hogy milyen típusú lánchossznövelőket alkalmaznak PLA alapanyagokban.
Tegyen javaslatot, hogy a kísérletek során, hány újrahasznosítási lépés során lenne érdemes megvizsgálni a PLA anyagszerkezeti változásait. Az irodalomkutatás alapján javasoljon lehetséges lánchossznövelő adalékanyagokat.
Diplomaterv B:
Ikercsigás extruder segítségével készítsen többször feldolgozott adalékolt és adalékolatlan PLA kompaundokat! A elkészült kompaundokból fröccsöntsön szabványos próbatesteket.
Vizsgálja meg az elkészült próbatestek mechanikai és morfológiai tulajdonságait.
Értékelje a kapott eredményeket, majd tegyen javaslatot a felhasznált lánchossznövelők alkalmazhatóságára!
|
15. | Biopolimerek lebonthatóságának vizsgálata otthoni és ipari komposztálási körülmények között |
| Hallgató: Girhiny Róza Júlia |
| Konzulens: Dr. Gere Dániel |
| Diplomaterv A:
Az irodalomkutatás alapján mutassa be a háztáji és az ipari komposztálást, illetve a két módszer közötti különbségeket. Térképezze fel, hogy a biopolimerek biológiai úton történő lebonthathatóságára milyen házi, ipari és szabványos módszerek léteznek.
Végezzen irodalomkutatást a biopolimerek komposztálhatósága terén. Részletesen elemezze, a biopolimerek komposztálása során lezajló anyagszerkezeti változásokat.
Tegyen javaslatot, hogy a kísérletek során, milyen komposztálási módszereket és biopolimereket lenne érdemes megvizsgálni.
Diplomaterv B:
Gyártson fólia típusú terméket a komposztálási kísérletekhez.
Az elkészült fóliák biológiai úton történő lebonthatóságát többféle, a szakirodalomban megismert módszerrel vizsgálja meg. Tárja fel a komposztálás során végbemenő anyagszerkezettani változásokat.
Értékelje a kapott eredményeket, majd tegyen javaslatot a biopolimerek esetén leginkább alkalmas komposztálási módszerre!
|
16. | Termoplasztikus dinamikus vulkanizátumok fázisainak kompatibilizálása |
| Hallgató: Patocskai Dániel |
| Konzulens: Görbe Ákos, Dr. Bárány Tamás |
17. | Járókerék élettartam vizsgálata és fröccsöntéshelyes tervezése alapanyag választással |
| Hallgató: Szilágyi Laura |
| Konzulens: Dr. Kovács József Gábor, Nagy Barnabás |
18. | Additív gyártástechnológia és fröccsöntés kombinálásával készülő hőre lágyuló polimer kompozitok fejlesztése és vizsgálata |
| Hallgató: Papp Zsófia |
| Konzulens: Dr. Kovács Norbert Krisztián, Dr. Szabó Ferenc |
| A kutatás és egyben a diplomaterv középpontjában olyan hibrid gyártástechnológia kidolgozása áll, amelyben 3D nyomtatás segítségével erősítő vázat (inzertet) hozunk létre folytonos vagy rövidszálad kompozit alapanyagból. Ezt követően a vázat a fröccsöntő szerszámba helyezzük és hagyományos esetleg T-RTM eljárással átfröccsöntjük. Az így kapott kompozitot minősíteni kell, illetve referencia anyaggal összehasonlítani. A feladat megoldásához végeselemes szimulációkat is kellene végezni (mechanikai, illetve föröccsöntési). |
19. | Head-Up Display rendszer irányszelektív fényszűrőjének tervezése és megvalósítása additív gyártástechnológiákkal |
| Hallgató: Gurbity Balázs László |
| Konzulens: Dr. Kovács Norbert Krisztián, Dr. Koppa Pál, Dr. Sulyok Ábel |
| A gépjárműkijelzők radikális fejlődésének vagyunk tanúi a hagyományos mechanikus műszeregységtől a műszerfalba integrált LCD kijelzőkön keresztül egészen a vezetéshez szükséges információt a szélvédőre vetítő Head-Up Display rendszerekig. Kis látószögű (~9°x 3°) Head-Up Display (HUD) rendszerek már ma is elérhetők néhány autógyártó kínálatában, de az igazán nagy felületű kijelzők megvalósítása még komoly koncepcionális és technológiai kihívásokat jelent a fejlesztők számára. Projekt célja egy széles látószögű (~40°x 12°) lapos képernyős HUD rendszer kifejlesztése, amely hagyományos járművekben kiterjesztett valóság (Augmented Reality) alapú vezetés-segítő, önvezető járművekben pedig multifunkciós „infotainment” kijelző szerepét tölti be.
A javasolt lapos képernyős konstrukció egyik kulcseleme egy irányszelektív fényszűrő, amely a zavaró környezeti fényeket blokkolja. A szűrő elképzelésünk szerint reluxa-szerű döntött fényelnyelő lamellák sokaságával vagy fényelnyelő anyagból kivágott döntött furatokkal/résekkel lenne megvalósítható, ideálisan 50-70 μm periódussal. Az első prototípus a technológiai lehetőségek függvényében nagyobb (300 μm - 1mm) mérettartományban készülne.
A Dipomamunka tárgya a szűrő tervezése, optimalizálása és egy prototípus elkészítése a legújabb additív gyártástechnológiák használatával.
|
20. | Elektronsugárzás segítségével kompatibilizált hulladék gumiőrlemény tartalmú vulkanizátumok fejlesztése |
| Hallgató: Szakács Ákos |
| Konzulens: Dr. Mészáros László, Kiss Lóránt |
| Elektronsugárzás segítségével kompatibilizált hulladék gumiőrlemény tartalmú termoplasztikus elasztomerek fejlesztése |
21. | Növelt szívósságú, hierarchikus erősítőstruktúrájú biopolimer kompozitok mechanikai tulajdonságai, illetve mikroszerkezete közötti kapcsolatok vizsgálata és modellezése |
| Hallgató: Bezerédi Ádám |
| Konzulens: Petrény Roland, Mészáros László |
| A biopolimer anyagok használata az utóbbi évtizedben egyre szélesebb körben terjed, felhasználási területük pedig a hierarchikus struktúrájú, mikro- és nanoméretű erősítőanyagok alkalmazásával még inkább kiszélesíthető. A leggyakrabban alkalmazott politejsav (PLA) mátrix azonban rendkívül rideg, ezért lágyítani szükséges. A lágyítószer azonban, hasonlóan az erősítőanyagokhoz, összetett módon befolyásolja a mátrix kristályszerkezetét és a kompozit szakítási, kúszási, illetve fáradási tulajdonságait.
1. félév
Végezzen irodalomkutatást politejsav mátrixú nano- és hibridkompozitok szívósságának növelési módszereivel kapcsolatban, különös tekintettel a lágyítószerek alkalmazási lehetőségeire, térjen ki a lágyítószer és az erősítőanyagok szerkezetmódósító hatásaira.
Mutassa be a nano-és hibridkompozitok fáradási jellemzőit, térjen ki a lágyítószer hatására.
Állítson elő részben kristályos politejsav mátrixú, nanorészecskékkel és szénszállal erősített, oligomer tejsavval lágyított kompozitokat.
2. félév
Termikus, röntgenes és mikroszkópos vizsgálatok alapján tárja fel a lágyított nano-és hibridkompozitok mikroszerkezetét.
Határozza meg a nano- és hibridkompozitok húzási és fáradási tulajdonságait.
Állapítson meg összefüggéseket a mikroszerkezet és a mechanikai tulajdonságok között, vizsgálja a szálkötegcella elmélet alkalmazhatóságát.
|
22. | Politejsav alapanyag fröccsöntés közben fellépő degradációjának elemzése |
| Hallgató: Wladimír János Valdemár |
| Konzulens: Dr. Szabó Ferenc |
23. | Előre definiált tönkremenetelű kompozitok modellezése |
| Hallgató: Matók Anna |
| Konzulens: Dr. Szebényi Gábor, Dr. Romhány Gábor, Marton Gergő Zsolt |
| Diplomamunka A:
1. Végezzen átfogó irodalomkutatást a polimer kompozitok rétegközi károsodásaihoz és azok modellezési lehetőségeihez kapcsolódóan.
2. Az irodalomkutatás alapján tegyen javaslatot az alkalmazandó modellezési módszerekre vonatkozóan.
3. Végezzen előkísérleteket a modellparaméterek meghatározása céljából.
Diplomamunka B:
1. Az előkísérletek során meghatározott modellparaméterekkel végezzen előzetes szimulációkat.
2. Az előzetes szimulációk eredményei alapján finomítsa a modellparamétereket.
3. Értékelje a szimulációk eredményeit, majd tegyen javaslatot a továbbfejlesztésre vonatkozóan.
|
24. | Önerősített UHMWPE kompozitok fejlesztése orvostechnikai alkalmazásokhoz |
| Hallgató: Balassa Boglárka Izabella |
| Konzulens: Dr. Szebényi Gábor, Nemes-Károly István |
25. | Polimer habok szerkezeti és mechanikai tulajdonságainak elemzése sportszergyártóipari alkalmazásokban
|
| Hallgató: Nyirkos Vilmos |
| Konzulens: Dr. Tomin Márton |
| Végezzen szakirodalomkutatást a polimer habok területén. Mutassa be a cipőtalpak alapanyagaként használt polimer habokkal szembeni követelményeket, és foglalja össze az ilyen alkalmazási területen használt habok fejlesztése és vizsgálata kapcsán megjelent kutatási eredményeket.
Szerezzen be különböző mátrixanyagú és cellastruktúrájú polimer habszerkezeteket és végezzen összehasonlító vizsgálatokat. Határozza meg a habok cellaszerkezeti jellemzőit pásztázó elektronmikroszkópi felvételek alapján, illetve végezzen különböző statikus és dinamikus (fárasztóvizsgálat, ejtősúlyos mérés) vizsgálatokat a habok terhelésre adott anyagválaszának meghatározása céljából.
Értékelje a különböző típusú habok mechanikai viselkedését és azok hatékonyságát cipőtalp alkalmazásokban. Vizsgálja meg, hogy a mátrixanyag típusa, a cellaszerkezet, valamint a sűrűség milyen összefüggésben vannak az energiaelnyelő képességgel. Fogalmazzon meg következtetéseket a habok alkalmazhatóságáról és a különböző minősítési módszerek megbízhatóságáról.
|
26. | Digitális képelemzésen alapuló algoritmus fejlesztése hibás termékek automatizált kiszűrésére |
| Hallgató: Pécsi Lilla |
| Konzulens: Dr. Török Dániel, Párizs Richárd Dominik, Marco Avallone |
27. | Hulladékkal töltött termoplasztikus kompozitok mechanikai modellezése |
| Hallgató: Nagy Róbert |
| Konzulens: Tóth Csenge |
| A fenntarthatóságra való törekvés jegyében napjainkban népszerű a különböző hulladékok társítása műanyagokkal. A hulladékból darálékot vagy port készítenek, majd hőre lágyuló műanyagba keverik. A kutatás tárgya adott többkomponensű hulladék (italos kartondoboz) és választott termoplasztikus polimer társítása, a mikroszerkezeti jellemzők és mechanikai tulajdonságok vizsgálata, majd a mechanikai jellemzők becslésére alkalmas modell fejlesztése. |
28. | Ömledék áramlásának vizsgálata végeselemes modellekkel összetett elosztórendszer esetében |
| Hallgató: Beke Áron |
| Konzulens: Dr. Zink Béla, Párizs Richárd Dominik, Dr. Török Dániel |
| A nagyfészekszámú fröccsöntő szerszámok esetén a formaüreg kitöltése kiegyensúlyozatlan. Ennek a kiegyensúlyozatlanságnak az oka az elosztórendszerben az ömledéken fellépő nyíróigénybevétel hatására kialakuló kiegyensúlyozatlan hőmérsékleteloszlás a keresztmetszet mentén. A diplomamunka célja ez a kiegyensúlyozatlanság és a kiegyensúlyozatlanság csökkentésére szolgáló, keresztmetszet-változás alapuló megoldások numerikus vizsgálata összetett geometriájú elosztórendszer esetén.
Diploma A:
-Ismertessen a sokfészkes szerszámok kialakítási lehetőségeit és azok jellemzőit.
-Jellemezze a sokfészkes, hideg elosztócsatornás szerszámok jellemző problémáit, főképp a kitöltési problémákat mutassa be, és azok megoldási lehetőségeit. Részletesen térjen ki a témában fellelhető numerikus számítási megoldásokkal foglalkozó nemzetközi irodalomra.
-Tervezzen olyan keresztmetszet szűkítésen alapuló inzerteket, amelyekkel a kialakuló kitöltési egyenetlenség csökkenthető.
-Építsen fel olyan végeselemese modellt, amellyel kellő pontossággal modellezhető a kitöltési fázis a szerszámban.
Diploma B:
-Végezzen fröccsöntési kísérleteket a sokfészkes szerszámmal, eltérő geometriájú szűkítéses inzertek felhasználásával.
-Numerikus számításokkal modellezze az eltérő elosztórendszerekben kialakuló áramlási viszonyokat.
-Hasonlítsa össze a mért és numerikus úton számolt eredményeket, tegyen javaslatokat a valós és számolt eredmények között esetlegesen fennálló különbségesek csökkentésére.
|
29. | Vezetőképes polimer kompozit fejlesztése polimer alapú tüzelőanyag cellákhoz |
| Hallgató: Molnár Bálint |
| Konzulens: Dr. Zink Béla , Hajagos Szabolcs |
| Diplomamunka A
-Végezzen irodalomkutatást a tüzelőanyag cellák területén, különös tekintettel a protoncsere membrános tüzelőanyag cellára.
-Az irodalomkutatás során részletesen térjen ki a bipoláris lemezekhez alkalmazható alapanyagokra, kiemelve a vezetőképes polimereket, illetve az alkalmazott töltőanyagokat.
-Végezzen előkísérletek a különböző vezetőképes polimer kompozitokon hő- és vezetőképesség alapján
Diplomamunka B
-Készítsen hő- és elektromosan vezető polimereket, az előállíttott alapanyagból gyártson próbatesteket termikus, elektromos és mechanikai mérésekhez
-Végezze el a termikus, elektromos és mechanikai méréseket
-A fejlesztett alapanyag eredményeit hasonlítsa össze a kereskedelemben kapható vezetőképes polimer alapanyagok eredményeivel
|
30. | Tüzelőanyagcellaköteg áramlástani elemeinek áttervezése polimer alapanyaghoz |
| Hallgató: Jóna Attila |
| Konzulens: Dr. Zink Béla, Hajagos Szabolcs, Dr. Kovács József Gábor |
| Diplomamunka A
- Végezzen irodalomkutatást a tüzelőanyagcellaköteg témakörben, részletesen foglalkozzon a cellák mechanikai, hő- és elektromos terhelésével.
- Az irodalomkutatás során részletesen térjen ki a különböző áramlástani csatlakozó elemek felépítésére, alapanyagára, terhelésére és a tervezési szempontjaira.
- Az irodalomkutatás alapján állítson össze a tüzelőanyagcellaköteg áramlástani elemeire vonatkozó követelményjegyzéket.
Diplomamunka B
- Válaszon alapanyagot az irodalomkutatás és a követelményjegyzék alapján.
- Tervezze újra az elemeket, hogy azok alkalmasak legyenek polimer alapanyagból való gyártásra. Válaszon megfelelő gyártástechnológiát az alkatrészekhez és tervezze meg az egyes technológiai lépéseket.
- Numerikus számításokkal ellenőrizze a módosított geometriát és a kiválasztott alapanyagot.
|
© 2014 BME Polimertechnika Tanszék - Készítette: Dr. Romhány Gábor